2013 m. kovo 20 d. Mokymai „Psichologinio smurto internete prevencija" Užpaliuose Įgyvendinant Užpalių gimnazijoje projektą „Patraukli biblioteka – geresnės gyvenimo kokybės garantas" (pagal Utenos regiono vietos veiklos grupės parengtą strategiją „Gyvenimo kokybė kaimo vietovėse ir kaimo ekonomikos įvairinimas" I prioriteto „Utenos rajono kaimo infrastruktūros, verslo ir amatų plėtra" 1. 1 priemonę „Kaimų atnaujinimas ir plėtra) įsitraukėme į tarptautinę iniciatyvą „Interneto savaitė 2013". 2013 m. kovo 20 d. į Užpalių biblioteką atvyko Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos darbuotojos Laima Maniušienė ir Dainora Narkūnienė. Viešnios mokiniams vedė mokymus „Psichologinio smurto internete prevencija". Jos kalbėjo apie tai, jog vis daugiau vaikų ir paauglių kasdien naudojasi internetu. Vaikai yra atviri naujovėms, greitai įgunda naudotis naujomis technologijomis. Jauni žmonės sparčiai perpranta jame atsirandančias naujoves kartais savo žiniomis ir gebėjimais pranokdami suaugusiuosius ir skuba jomis pasinaudoti. Informacija, nauji draugai, galimybė bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, siųsti ir gauti elektroninius laiškus, žaisti žaidimus, žiūrėti filmus, kurti: ir visa tai – tik dalis to, ką dar galima nuveikti „prisijungus".

Šios galimybės pritraukia tiek suaugusiuosius, tiek vaikus. Tačiau internetas turi dvi puses. Viena vertus – tai įrankis, padedantis mokytis, bendrauti ir tobulėti. Kita vertus – tai erdvė, kurioje gali užgauti, priekabiauti, tyčiotis, pavogti pinigus, apšmeižti ar kitaip skaudžiai pasinaudoti. Greitas informacijos plitimas lyg atkartoja patyčių situaciją, kas labai žeidžia patyčias patiriantįjį ir gali versti dar ir dar kartą išgyventi baimę, gėdą bei kitus neigiamus jausmus. Elektroninėms patyčioms pradėti pakanka vieno veiksmo (negražaus komentaro, žeidžiančio laiško, juokingos nuotraukos), vėliau ši informacija gali plisti virtualioje erdvėje, kiti žmonės gali ją komentuoti ir persiųsti savo pažįstamiems bei draugams. Net ir pašalinus informaciją iš virtualios erdvės, prieš tai padarytos jos kopijos gali būti platinamos toliau, kitaip tariant, elektroninės patyčios gali vykti 24 valandas per parą. Tarp vaikų yra plačiai paplitusios įvairios patyčių formos. Dažnai skirtingos patyčių formos susijusios tarpusavyje, t.y. patyčios vykstančios realiame gyvenime persikelia į virtualų pasaulį bei atvirkščiai – prasidėję nuo vieno negražaus komentaro elektroninėje erdvėje, patyčios gali tęstis mokykloje, kieme ir kitose vietose. Elektroninių patyčių pasekmės dažnai būna sunkesnės nei vykstančių realiame gyvenime, nes virtualios patyčios greitai plinta, o jų plitimas yra sunkiai kontroliuojamas, todėl elektroninių patyčių prevencijos klausimas tampa vis aktualesnis tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos šalyse. Naudojantis internetu yra būtinas tam tikras apdairumas. Žinodamas kelias paprastas taisykles gali tapti saugesnis. Budrumas ir globa gali padėti internete saugiau jaustis jaunesniems draugams, broliams ar seserims, kurie galbūt dar yra per jauni, kad suprastų ir laikytųsi šių taisyklių. Įdomių užduočių pagalba, dirbdami grupėse mokiniai mokėsi, jog nedvejojant reikia pranešti suaugusiems, kuomet aptinki, kad internete skelbiama Tave ar kitą vaiką žeminanti medžiaga: filmukai, nuotraukos, grasinantys ar įžeidžiantys komentarai ar laiškai. Kuo greičiau tai padarysi, tuo sėkmingiau bus galima pašalinti šią informaciją ir stabdyti jos plitimą. Negalima niekam atskleisti savo asmeninių prisijungimo prie elektroninio pašto bei socialinių tinklų slaptažodžių. Saugiausia vieta asmeniniams slaptažodžiams – galvoje, geriausia išmokti juos mintinai, neužsirašinėti ir nesakyti netgi geriausiems savo draugams. Tai kiekvieno žmogaus asmeninė paslaptis. Iš karto reikia kreipkis pagalbos, jei kažkas Tau nežinant ėmė naudotis tau priklausančiu slaptažodžiu ar pakeitė jį. Be galo svarbi yra drąsa užstoti draugą ar bendraamžį, neatsakyti į tyčiojimąsi tuo pačiu, kreiptis pagalbos, kuomet matai, kad su Tavimi ar draugais elgiamasi neteisingai. Niekada negalima prisijungti prie užgauliojimo ir tyčiojimosi bei nedvejojant reikia kreipkis pagalbos, jei kažkas grasina Tau ar draugui, ir Jūs negalite apsiginti. Reikia tuoj pat nutraukti Tau nemalonius pokalbius, ištrinti trikdančius laiškus ir pašalinti keliančius įtarimą asmenis iš socialinių tinklų. Gera strategija išvengti tolesnio tyčiojimosi - neatsakyti į jį, neištrinti grasinančio laiško - parodyti jį suaugusiems arba kreiptis pagalbos: www.vaikulinija.lt; www.bepatyčiu.lt; www.draugiskasinternetas.lt, www.bibliotekospazangai.lt.
Iš užsiėmimo vaikai skirstėsi diskutuodami, dalindamiesi įspūdžiais, naujomis žiniomis, ir nešini viešnių dovanomis už teisingus atsakymus.

Bibliotekininkės