2012 m. lapkričio 29 d. - gruodžio 4 d. Antrasis Vyžuonų pagrindinės mokyklos atstovų vizitas į Vengriją

Vyžuonų pagrindinė mokykla dalyvauja Comenius daugiašaliame partnerysčių projekte „Tradiciniai žaidimai – laimingesni vaikai, gražesnis pasaulis". 2012 m. lapkričio 29 d. Vyžuonų pagrindinės mokyklos delegacija Vengrijoje gruodžio 4 d. projekto koordinatorės Rita Morozovienė ir Jolita Gudeliūnienė, mokytoja Vilma Rudokienė, 4 kl. moksleivė Paulina Zujytė, 5 kl. moksleivė Diana Naumkinaitė, 6 kl. moksleivė Erika Davniukaitė, 8 kl. moksleivis Ernestas Tuzas dalyvavo antrame projekto susitikime Vengrijoje Vermes Miklos Altalanos mokykloje.

Pirmąją vizito dieną mokinių ir mokytojų delegacija pajudėjo į Vengrijos katalikybės centrą – Estergomą, kur yra didžiausia šioje šalyje katalikų bažnyčia. Ten aplankėme bažnyčios požemius, kėlėmės į Bazilikos kupolą, kur turėjome puikią galimybę gėrėtis atsiveriančiu nuostabiu kraštovaizdžiu.

VengrijojePasigėrėję vaizdais, patraukėme į turtingą istorinę patirtį turintį miestą- Višegradą. Seniausius amžius menančioje buvusios Vengrijos karalystės sostinėje apžiūrėjome XIII a. pilies griuvėsius, susipažinome su to meto gyvenimo sąlygomis, gėrėjomės tuometinį gyvenimą mačiusio fontano fragmentais, rūmų sodu, išlikusiomis archeologinėmis relikvijomis.

Po įspūdžių kupinos dienos patraukėme į šeimas, kur mūsų mokiniais buvo nuoširdžiai sutikti. Kitą rytą savo mokinukus sutikome jau Vermes Miklos Altalanos mokykloje. Ten susipažinome su mokymosi aplinka, diskutavome apie mokymosi galimybes bei sunkumus. Vėliau buvome pakviesti į salę, kurioje vengrų, turkų, lenkų, čekų, kroatų bei mūsų delegacijos supažindino mokinius su tradiciniais savo šalies žaidimais. Vyžuonų pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytojos supažindino su dviem žaidimais: „Akla višta" bei „Pele, pele, pas ką žiedas žydi". Šeimininkai bei svečiai liko sužavėti - sakė, jog jų šalyje nieko panašaus nėra, o tai tik dar kartą įrodo, kokia unikali, turinti gilias tradicijas, yra mūsų šalis. Po žaidimų pristatymo buvome pakviesti pasigaminti tradicinius kalėdinius suvenyrus. Vaikai bei mokytojai su didžiuliu užsidegimu dekoravo meduolines širdeles, guldė kūdikėlius į graikinio riešuto kevalą, vėlė iš vilnos, gamino marionetės tipo šunyčius bei turėjo galimybę pasigaminti stilingą telefono dėklą ar Kalėdų dovanoms tinkantį dovanų maišelį.

IMG_0419Po įspūdžių kupinos dienos iškeliavome apžiūrėti Kalėdinės mugės, kuri mus tiesiog įsuko į šventinį šurmulį - viliojo šviežių meduolių kvapu, čia pat verdama vaistažolių arbata, o akys raibo nuo gausybės suvenyrų, kuriuos su didžiausiu malonumu pirkome Lietuvoje laukiantiems namiškiams.

Trečiąją dieną mokiniai praleido šeimose, kur buvome lepinami dėmesiu, stengiantis aprodyti įsimintiniausias Budapešto vietas. Vakare buvome pakviesti į mokyklą, kur skanavome tradicinius patiekalus, šokome tradicinius šokius. Grįžome pavargę, bet labai patenkinti.

Ketvirtąją dieną mokyklos mokytojai pakvietė susipažinti su loginiais žaidimais, iš pažiūros paprasti ir nesudėtingi žaidimai pasirodė neįkandami net ir mokytojams.

Padėkoję už nuoširdų priėmimą, atsisveikinome su šeimomis bei nepamirštamuoju Budapeštu. Pasižadėjome grįžti ir šio pažado nepamiršime.

Projekto koordinatorės Jolita Gudeliūnienė

Rita Morozovienė