Tarptautinė komisija kartu su kitomis institucijomis, kaip ir kasmet, inicijuoja Birželio 14-osios – Gedulo ir vilties dienos minėjimą Lietuvos bendrojo ugdymo įstaigose bei kitose švietimo institucijose. Šiemet minėsime jau 76-ąsias pirmųjų trėmimų metines, kai per vieną savaitę iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių.

Kviečiame Gedulo ir vilties dieną paminėti pilietine iniciatyva „Palikti namai...“.

Labai prašome susidomėjusius šia pilietine iniciatyva ir ketinančius minėti Gedulo ir vilties dieną, užpildyti el. registracijos anketą:

Nuotraukas, iš vykusių renginių, kurias galėtume patalpinti į naujienlaiškį ir interneto svetainę, prašome siųsti el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai ;

Iškilus klausimams, prašome kreiptis elektroniniu paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai , Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai arba telefonu: 8 706 63818.

Pavadinimas „Palikti namai...“ kilo skaitant buvusių tremtinių, politinių kalinių atsiminimus, kuriuose aprašomi jausmai apie palikus gimtuosius namus.
Ruošiantis šiems minėjimams siūlome skaityti, analizuoti buvusių tremtinių atsiminimus ir sukurti namų maketus, kurie primintų XX a. viduryje Lietuvos kaimo, miestelio vaizdus. Todėl prisidėti prie šios datos minėjimo kviečiami ne tik istorijos, pilietiškumo pagrindų, bet etikos, kalbų, dailės bei technologijų mokytojai ir klasių auklėtojai.

Pilietinės iniciatyvos „Palikti namai“ aprašymas

Pilietinės iniciatyvos tikslai:
• paskatinti mokinius sužinoti apie trėmimus ir deportacijas iš artimiausios savo aplinkos: tėvų, senelių, prosenelių bei tų įvykių liudininkų – buvusių tremtinių ir politinių kalinių;
• prisiminti mūsų šalies istoriją, pagerbti buvusius tremtinius ir lagerių vargus patyrusius žmones.

Pilietinės iniciatyvos uždaviniai:
- Paskatinti mokinius domėtis apie vykusias trėmimų operacijas, deportacijas savo senelių, prosenelių ar kitų giminaičių, kurie buvo ištremti, išsiųsti į lagerius;
- Skaityti, analizuoti tremtinių, politinių kalinių atsiminimus, paieškoti prisiminimuose tokių vietų, kurios pasakoja apie emocijas, kurias išgyveno prievarta paliekant gimtuosius namus, nebesitikint į juos sugrįžti;
- Pagaminti pilietinės iniciatyvos simbolius – namus iš popierinių dėžių ar kitokių medžiagų.

Rekomendacijos mokytojams, ruošiantis paminėjimui:
• Aptarkite su mokiniais trėmimų, deportacijų temą. Sužinokite, ką mokiniai apie tai žino ir kaip supranta šį sudėtingą Lietuvos istorijos laikotarpį;
• Paskaitykite tremtinių, politinių kalinių atsiminimus; paanalizuokite juos, ypač atkreipiant dėmesį į jausmus, emocijas, kurias patyrė žmones prievarta išvežami iš savo gimtųjų namų; aptarkite temą – kodėl žmogui labai svarbu turėti namus, kodėl „prisirišame“ prie savo namo, buto, rajono, kaimo, miesto bei ką reiškia žmogui netekti savo namų;
• Kartu su mokiniais pasidomėkite vyravusia architektūra XX a. pr. – XX a. vid. Lietuvoje, kokio tipo buvo statomi namai kaimuose ir miesteliuose, kuriuos atsiminimuose apibudina buvę tremtiniai, politiniai kaliniai;
• Renginio metu siūlome skaityti tremtinių, politinių kalinių atsiminimus ir į renginio vietą atsinešti mokinių su mokytojais pagamintus namus, kurie iliustruos tai, apie ką pasakoja išgyvenusių tremtį tekstai.

Renginio vieta ir laikas
Mokyklų bendruomenės pačios pasirenka paminėjimui skirtą dieną birželio mėnesio pradžioje. Vietą minėjimui mokyklos pasirenka savo nuožiūra: mokyklos teritorija ar miesto/miestelio vieta, susijusi su sovietinio režimo aukų įamžinimu. Labai siūlome į savo organizuojamus renginius pakviesti Jūsų vietovėse gyvenančius buvusius politinius kalinius ir tremtinius, paprašyti, kad jie papasakotų, pasidalintų savo išgyvenimais, prisiminimais.
Tarptautinės komisijos sekretoriatas kasmet, nuo 2004 metų, inicijuoja pilietines iniciatyvas, skirtas Gedulo ir vilties dienai paminėti. Šių iniciatyvų tikslas paskatinti moksleivius būti aktyviais minėjimų dalyviais, dalyvauti gyvoje istorijos pamokoje – gyvai, renginio metu, pabendrauti su buvusiais tremtiniais ir politiniais kaliniais. Siekiame, jog būtų puoselėjama istorinė atmintis ir renginių metu vyktų kartų dialogas.

Vykdomojo direktoriaus pavaduotoja - švietimo programos koordinatorė Ingrida Vilkienė

Tekstai apie trėmimą iš Tėvynės>>>